Kiedy przychodzi pora na to, żeby się przekwalifikować.

W miejscu pracy duża część z nas spędza większość życia, niekiedy będzie to nawet więcej niż dziesięć na dzień. Z tego też powodu to, jak się tam czujemy odbija się w dużym stopniu na reszcie spraw, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Zbyt duży stres i napięcie mogą bardzo negatywnie wpłynąć również na zdrowie pracownika.
Jeśli sytuacja staje się zbyt trudna, to może najwyższy czas pomyśleć o zmianach, niekiedy wręcz trzeba je zaryzykować. Przede wszystkim należy mieć pewność, czy kłopoty sprawia szef, u którego się pracuje, czy to co się w pracy robi. W pierwszym przypadku mowa będzie o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, zakres obowiązków czy wysokość wypłat.
Natomiast jeśli ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich będzie pracować nie daje rady cieszyć z tego, co ma robić, to wówczas do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W tego typu przypadkach przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, brakuje jakichkolwiek chęci do dalszego rozwoju i planowania swojej kariery zawodowej.
W pierwszym przypadku przeważnie wystarczy zmienić pracodawcę, żeby sytuacja uległa poprawie. Przypadek drugi wiąże się najczęściej z przekwalifikowaniem, które wcale nie oznacza, że zacząć trzeba będzie wszystko od nowa, a dotychczasowe umiejętności przestają być potrzebne. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia mogą się bardzo przydać podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawy sporej liczby osób może budzić czas, którego będzie się potrzebować do pełnej zmiany zawodu. Tutaj nie ma ściśle określonych reguł, dużo zależy bowiem od tego, jakie się ma plany na przyszłość. W specjalistycznych zawodach może być nawet potrzebne kilka lat do osiągnięcia biegłości, ale w dużej części przypadków może wystarczyć parę miesięcy.
Istotnym aspektem będzie także to, kto może pomóc w czasie ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy samemu to zrobić, czy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Można zastanowić się nad rozmową z zawodowym doradcą, niejednokrotnie także w urzędach pracy można otrzymać możliwość zawodowych konsultacji.