Jakich pracowników najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

<!–more–>Ostatnio firmy zaczynają mieć coraz więcej problemów z zatrudnieniem odpowiednich ludzi na rozmaite stanowiska, aktualnie jest to prawie pięćdziesiąt procent firm. Jak się okazuje, taka sytuacja występuje dużej ilości gospodarek, a nasz kraj plasuje się znacznie powyżej średnich wyników w ogólnym zestawieniu. Bierze się to paru powodów i z pewnością z takiej sytuacji cieszą się sami pracownicy.
Opisywane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają obecnie firmy z różnych branż, sytuacja dotyczy zarówno kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, jak również specjalistów i inżynierów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o kryzysie na całym świecie, gdyż skala tego zjawiska zaczęła osiągać niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew różnym opiniom, które stawiają wśród mocno poszukiwanych zawodów informatyków, to statystyki pokazują co innego. Wprawdzie zatrudnienie dobrego specjalisty do działu IT w dalszym ciągu nie jest proste, to jednak w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najciężej już od kilku lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest ogromnie duża i obejmuje wiele zawodów. W pierwszej kolejności są poszukiwani elektrycy, monterzy i mechanicy, dużym zainteresowaniem cieszą się także stolarze, hydraulicy i operatorzy wózków widłowych. We wszystkich tych branżach bardzo trudno jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną bardzo szukaną i trudną do znalezienia grupą pracowników są zawodowi kierowcy, głównie autobusów i samochodów ciężarowych, a później inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przysługują branży usługowej i gastronomicznej – najróżniejsze hotele oraz restauracje również nie będą miały prosto jeżeli mają w planach znaleźć rzetelne osoby na rozmaite stanowiska.
Uwzględniając obecną sytuację bardzo często zauważyć można w licznych branżach wręcz walkę o pracownika. Firmy które chcą zatrudnić nowych proponują coraz to lepsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, jakimi w pierwszej kolejności są zwiększone pensje.