Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatni okres czasu to polepszająca się sytuacja na rynku pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najmniejszy od 1991 roku poziom. W październiku wyniosło około ośmiu procent, a jakieś spadki zanotowano w 14 ze wszystkich województw. Tego typu sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą pojawić się u nich problemy z wyszukaniem odpowiednich ludzi.

Z całą pewnością taka sytuacja ma miejsce w technologicznych branżach, w nich już od kilku lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak taka sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz większej ilości branż, również w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowali pracodawcy.

Tego typu sytuacja może być dość korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, lecz również dla gospodarki, jaką może rozruszać odpowiedni wzrost wynagrodzeń. Oprócz tego coraz większą rolę ogrywają dodatkowe benefity, którymi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład karty sportowe, prywatną opiekę zdrowotną czy pakiety ubezpieczeniowe dla pracowników i ich rodzin.

Co interesujące, tendencje w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż na całym świecie, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w tym roku ogólna ilość ludzi bez pracy osiągnąć nawet poziom powyżej dwustu milionów. Najważniejszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew tezom wielu ludzi, technologiczny postęp i coraz większa automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na stopę bezrobocia. Tego typu hasła można usłyszeć już od dziewiętnastego wieku, a nadal pomimo używania ogromnej ilości najróżniejszych urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne technologie będą powodowały znikanie niektórych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo szybko, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z takich też powodów coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku inwestować powinny we własny rozwój i nie bać się zmian.