O jakich rzeczach należy pamiętać podczas szukania swojego pierwszego pracodawcy.


O tym, w jaki sposób będzie się rozwijała czyjaś kariera zawodowa w dużym stopiu zależeć będzie od tego, do jakiego pracodawcy się trafi na samym początku. Z tego też powodu przez ostatecznym wyborem należy dobrze przemyśleć, czy aby tam na pewno będzie miejsce, które zapewni odpowiedni rozwój. Rzecz jasna nie zawsze będzie możliwość wybierania, ale czasami lepiej będzie poszukać nieco dłużej niż później narzekać na złą decyzję.

Na samym początku trzeba zaznajomić się z firmą, do której się aplikuje, sprawdzić jaką mam na rynku pozycję i to, co do tej pory osiągnęła. Warto zorientować się też, jak jest oceniana jako pracodawca i jakie panują w niej warunki pracy. W tym przypadku wyśmienitym źródłem tego typu informacji w pierwszej kolejności będą aktualni i przeszli pracownicy, którzy mogą mnóstwo ciekawych rzeczy powiedzieć o miejscu, w jakim są zatrudnieni.

Oczywiście podstawowym aspektem w czasie wyboru swojej pierwszej firmy są wypłaty, i raczej długo nie zmieni się nic w tym zakresie. Wiadomo, że rozpoczynając pierwszą pracę na samym początku pułap pensji może być dość niski, ale najlepiej związać się z firmą, jaka może dać jakieś możliwości.

Ale w ostatnim czasie zwiększająca się ilość kandydatów w czasie podjęcia ostatecznej decyzji bierze także pod uwagę czynniki pozapłacowe. I coraz częściej to właśnie te dodatki są istotnym argumentem w kuszeniu odpowiednich kandydatów. Z takich też powodów podczas negocjacji warto zorientować się, co oferuje dana firma, a przede wszystkim porządnie się zastanowić, które mogą być dla nas ważne.

O ile zaczynając swoją karierę zawodową pierwsze parę lat to nauka i zdobywanie nowej wiedzy, to potem wielu pracowników może się zatrzymać w miejscu ze swoim rozwojem. Warto więc podczas składania swojego CV dowiedzieć się, jakie i w tym obszarze mogą być możliwości, czy przyszły pracodawca zapewni szkolenia i kursy dobrane do potrzeb i oczekiwań danej osoby.

Na koniec warto też wspomnieć o atmosferze i klimacie które będą panować w nowej firmie. Przecież będzie się w niej spędzać prawie jedną trzecią życia, więc dobrze by było, aby czas ten nie był przykrym i niewdzięcznym obowiązkiem. Tak więc i o to można się dowiedzieć, jeżeli poszukiwać się będzie swojego pierwszego pracodawcy.